Na Fakultetu zdravstvenih studija Univerziteta u Sarajevu, u periodu od 14. do 15. jula 2025. godine, uspješno je pod nazivom „Zdravstvena zaštita u katastrofama – Usvajanje praktičnih vještina i tehnika u urgentnim stanjima“.
Cilj kontinuirane edukacije je usvajanje znanja, praktičnih vještina i tehnika u stanjima neposredne životne ugroženosti povrijeđenih osoba kroz praktičan multidisciplinarni pristup radi značajne uloge u daljnjem tretmanu životno ugroženih.
Kontinuiranu edukaciju s uvodnim predavanjima na navedenu temu otvorila je prof. dr. Suada Branković, rukovodilac studijskog programa Zdravstvena njega koja je inicirala organizaciju ovako značajne edukacije za zdravstvene profesionalce.
Nakon uvodnih predavanja učesnici su kroz četiri sesije imali priliku samostalno pristupiti praktičnom radu na simulacijskim modelima koje su vodili licencirani edukatori iz oblasti urgentne medicine u skladu sa trenutno važećim smjernicama kroz pružanje prve pomoći, kardiopulmonalnu reanimaciju odraslih osoba i djece, korištenje vanjskog automatskog defibrilatora –AED, pomoć unesrećenom u slučajevima gušenja, postavljanje unesrećenih u adekvatan položaj, postavljanje nazofaringealnog, orofaringealnog tubusa i izvođenje endotrahealne intubacije.
Organizacijom edukacije, Fakultet zdravstvenih studija još jednom potvrđuje svoju opredijeljenost ka osiguranju kvaliteta obrazovanja kroz cjeloživotno učenje i jačanje kompetencija zdravstvenih profesionalaca u skladu sa potrebama savremenog zdravstvenog sistema.
Za sve učesnike, organizator edukacije je obezbijedio certifikate koji će biti bodovani od strane Komore medicinskih sestara-tehničara Kantona Sarajevo.
Zahvaljujemo se svim učesnicima koji su prepoznali značaj kontinuiranog usavršavanja u zdravstvenoj profesiji.